Uwaga
Serwis Wedawit jest portalem tematycznym prowadzonym przez Grupę Wedamedia. Aby zostać wedapedystą, czyli Użytkownikiem z prawem do tworzenia i edycji artykułów, wystarczy zarejestrować się na tej witrynie poprzez złożenie wniosku o utworzenie konta, co można zrobić tutaj. Liczymy na Waszą pomoc oraz wsparcie merytoryczne przy rozwoju także naszych innych serwisów tematycznych.

Frans Timmermans

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Frans Timmermans

Frans Timmermans (ur. 1961) – holenderski polityk i dyplomata, minister spraw zagranicznych Holandii w latach 2012–2014, od 2014 pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.

  • Nie można używać argumentu, że jeśli wygrało się wybory, to można ignorować konstytucję albo ją naruszać. Oczywiście jeśli zdobędzie się większość, można konstytucję zmienić.(...) Demokracja daje prawo do zmiany konstytucji, jeśli się taką większość posiada. Ale zmieniając konstytucję, nie można tego robić w sposób naruszający zasady, do których zobowiązało się podpisując międzynarodowe traktaty, takie jak Traktat o Unii Europejskiej. To również jest ograniczenie dla demokratycznego mandatu, który się zdobyło.
  • Rządy prawa to jedna z naszych fundamentalnych wartości. Wyrażaliśmy obawy w związku z ostatnimi wydarzeniami w Polsce. (…) Dzisiaj zdecydowaliśmy, że Komisja Europejska przeprowadzi wstępną ocenę [działań polskiego rządu ws. TK] z punktu widzenia praworządności.(...) Wygląda na to, że TK w Polsce podjął decyzje, które w tej chwili nie są wypełniane i szanowane przez inne organy i instytucje państwa. To bardzo poważny problem. (…) Chcemy upewnić się, że rządy prawa zostaną zachowane i pomóc znaleźć rozwiązania, jeśli będą konieczne.

O Fransie Timmermansie

  • Frans Timmermans nie rozumie swojej tragicznej roli. Z powodu jego postawy na naszych oczach pęka konsensus europejski na prawicy. To oznacza w dłuższej perspektywie trwałe osłabienie zaufania do Unii znacznej części Polaków. Timmermans jest dziś głównym sprawcą tego procesu, który jest groźny dla UE i dla Polski.
    • Autor: Konrad Szymański
    • Źródło: Plus minus, „Rzeczpospolita”, 5–6 sierpnia 2017.